Powrót

23.05.2010 - BIERZMOWANIE

41 osób przyjęło w naszej parafii sakrament Bierzmowania z rąk bp. A. Siemieniewskiego.

 

 

 

6-7.03.2008 - Orzechowe rekolekcje w XI LO

„Orzech” czyli ks. Stanisław Orzechowski – nikomu we Wrocławiu nie trzeba go przedstawiać – znany w wielu środowiskach: duszpasterz akademicki D.A. Wawrzyny, przewodnik Wrocławskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, legendarny duszpasterz Solidarności w czasach stanu wojennego, duszpasterz diecezjalny Odnowy w Duchu Świętym. Właśnie on  został zaproszony wraz ze swoimi studentami z Wawrzynów do poprowadzenia rekolekcji w XI LO. Rekolekcje trwały 2 dni i odbywały w kościele i domu parafialnym Świętej Rodziny. Podstawą rekolekcji była Ewangelia wg św. Łukasza, którą każdy mógł przyjąć w uroczystym obrzędzie podczas mszy św. Każdy dzień rekolekcji składał się z trzech elementów: modlitwa z konferencją Orzecha (w czw. – msza św., w pt. – Droga Krzyżowa), spotkanie w małych grupach (gdzie animatorami  byli studenci) i konferencja podsumowująca Orzecha. W czasie Drogi Krzyżowej była okazja do spowiedzi. W czwartek wieczorem Orzech spotkał się także z młodzieżą z naszego Duszpasterstwa Nazaret. Za stronę organizacyjną rekolekcji odpowiadali katecheci XI LO ks. Jacek Froniewski i p. Tomasz Piechnik. Warto podkreślić, że aktywnie w przygotowanie  rekolekcji włączyła się grupa teatralna uczniów prowadzona przez pana Tomasza. Uczestnictwo uczniów w poszczególnych częściach rekolekcji było bardzo różne – wahało się od 250 do 50 osób.

uczniowie o rekolekcjach

Dzięki Orzechowi odkryłem co to znaczy miłość i dlaczego warto wierzyć.

uczeń kl. 2D1

Podobały mi się kazania Orzecha – były pełne mądrości a zarazem z poczuciem humoru. Najbardziej przeżyłem Drogę Krzyżową, w której każdy, kto chciał mógł nieść krzyż.

uczeń kl. 2D1

Wielkim przeżyciem była dla mnie Droga Krzyżowa zorganizowana tak, że mogłam nieść krzyż.

uczennica kl. 2A

Bardzo podobała mi się cała organizacja rekolekcji, ale najgłębiej przeżyłem Drogę Krzyżową.

uczeń kl. 1C

Dzięki tegorocznym rekolekcjom na sprawy wiary patrzę w inny sposób. Ksiądz Stanisław pokazał nam je w sposób odmienny niż to dotychczas spotykałem w Kościele. Po rekolekcjach poczułem siłę duchową i czystość duszy po spowiedzi. Stwierdziłem, że chodzenie do Kościoła nie musi być monotonią czy przymusem. Biblia stała się dla mnie bardziej zrozumiała – dzięki temu będę teraz do niej częściej sięgał.

uczeń kl. 2D1

Podobało mi się, że rekolekcje były prowadzone w sposób przystępny dla młodzieży. Książeczka z Ewangelią dla każdego była dowodem, że księża się postarali i przygotowali rekolekcje dużo wcześniej. Dobrze, że dostaliśmy Ewangelię – ludzie na pewno będą do niej zaglądać.

uczennica kl. 2D1

Najbardziej podobały mi się scenki pantomimy przedstawione w kościele przez uczniów. Było to coś nowego, innego niż zawsze na rekolekcjach – nawet byłam tym zdziwiona, że w kościele mogą być takie rzeczy.

uczennica kl. 1D2

Najmocniej przeżyłem scenki przedstawione przez uczniów naszej szkoły. Były one bardzo obrazowe i uczyły jak warto postępować, a jak nie.

uczeń kl. 1D1

Najbardziej przeżyłam kazania księdza Orzechowskiego, który mówił do nas jak do równych, nie stawiając się ponad nami. Ciekawym doświadczeniem była wymiana poglądów ze studentami w małych grupach.

uczennica kl. 2A

Bardzo podobały mi się rozmowy w małych grupach – pozwoliło mi to na inne spojrzenie na wiarę i zastanowienie się nad moim stosunkiem do Boga i Kościoła.

uczennica kl. 2D1

Szczególnie sympatyczny był drugi dzień rekolekcji – rewelacyjne były scenki pantomimy, Droga Krzyżowa i wspólna modlitwa. Do pracy w grupach poszłam do innej klasy i tam zaskoczyła mnie umiejętność prowadzenia rozmowy przez animatora (w mojej klasie animator nie zawsze umiał zapanować nad grupą). Rozmawialiśmy o Ewangelii – bardzo pozytywnie odebrałam to spotkanie.

uczennica kl. 1D1

opracował x. J. Froniewski   foto x. A. Jerie

 

 

 

21.10.2007 - UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO W D.A. NAZARET

W niedzielę 21X biskup Andrzej Siemieniewski nawiedził „Nazaret” czyli nasze Duszpasterstwo Młodzieży i Studentów działające przy parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu. Ksiądz Biskup przewodniczył mszy studenckiej o godz. 20.00, która dla „Nazaretu” była uroczystą inauguracją roku akademickiego w Duszpasterstwie. Mszę św. koncelebrowali także ks. Mirosław Maliński – odpowiedzialny w diecezji za duszpasterstwa akademickie i ks. Grzegorz Tabaka – rejonowy duszpasterz młodzieży.  Ta Eucharystia była dla „Nazaretu” także ważnym impulsem do reaktywacji działalności pod opieką nowego duszpasterza ks. Jacka Froniewskiego. Duszpasterstwo sięga korzeniami do czasów, gdy wikariuszem tutejszej parafii był dzisiejszy biskup świdnicki Ignacy Dec. Przełomową postacią w historii duszpasterstwa był obecny Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży ks. Piotr Wawrzynek – od tego czasu Duszpasterstwo istnieje pod nazwą „Nazaret”.

            Biskup Siemieniewski zwracając się w homilii do licznie zgromadzonych studentów i pracowników naukowych z Sępolna i Biskupina rozpoczął od myśli zaczerpniętej z encykliki Jana Pawła II  „Fides et ratio” wskazując, że współcześnie młody człowiek oprócz rozwijania rozumu potrzebuje skrzydła wiary, by wznieść się ku Prawdzie. Następnie ksiądz Biskup nakreślił program dla Duszpasterstwa odwołując się do słów Pawła VI wypowiedzianych w Nazarecie w 1964 r. Zauważył, że nazwa Nazaret może być wskazaniem charyzmatu Duszpasterstwa, a ten charyzmat to, idąc za myślą papieża, poznawanie Jezusa w szkole Nazaretu. Ta szkoła Nazaretu przejawia się w trzech płaszczyznach: odkrywania ciszy i kontemplacji, przygotowania do życia rodzinnego oraz spotkania Jezusa i wzrostu ku dojrzałości przez pracę. 

            W uroczystości poza studentami z duszpasterstwa akademickiego włączyły się też  inne grupy młodzieży działające przy parafii. Asystę liturgiczną przygotowali harcerze „Zawiszacy” z drużyny, która spotyka się w naszej parafii, a oprawę muzyczną zapewniła młodzież ze Wspólnoty Odnowy w Duchu Św. „Płomień Pański”, która swe początki wywodzi również z  „Nazaretu”.  Po Eucharystii studenci przedłużyli swoje  uroczyste świętowanie na koncercie wrocławskiego zespołu „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach". Świetna muzyka z biblijnymi tekstami wywołała gorący entuzjazm młodych, którzy do późnych godzin nocnych nie chcieli wypuścić zespołu z kościoła.